Aug 10, 5 years ago

Photos of the Day

In this section, you will find photos of the medals ceremonies, but also photos of the venue and playing areas.

Bridge Open Gold Sweden:: Krister Ahlesved/Peter Bertheau/Per-Ola Cullin/Fredrik Nystrom/Jonas Petersson/Johan Upmark/Captain: Mats Axdorph/Coach:Jan Lagerman (Peter Bertheau and Fredrick Nystrom are both now World Grand Masters)

Draudgt Rapid Women: left to right Bronze medal: Mongolia/Gold Medal The Netherlands/ Silver medal : Russia

Draught Rapid Men : Left to right Bronze medal : The Netherlands/ Gold medal: Russia/ Silver medal: Latvia

Pair Go: Left to right: Bronze medal Lu Yu Hua & Lai Yu (Chinese Taipei)/ Gold medal M. Osawa & R. Nakasone (Japan)/Silver medal Lin Hsiao & Hung HW (Chinese Taipei)

Go Youth U21 Letf to right : Bronze medal Hao Hung Hsu(Chinese Taipei)/ Gold medal Nai Fu Kao(Chinese Taipei) / Silver Medal Chen Wei Tsai (Chinese Taipei)

Draught WC Blitz Men: left to right: Roel Boomstra (NTH – Bronze Medal)/Alexander Getmanski (RUS – Gold Medal)/ Alexander Schwarzman (RUS – Silver Medal)

Draughts 64 Blitz 64 Women: left to right: Lullia Makarnekova (UKR -Bronze Medal)/ Zhanna Sarshaeva (RUS -Gold Medal)/Stepanida Kirillina (RUS – Silver Medal)

Draughts 64 Blitz Men: left to right: Gavril Kolesov (RUS – Bronze Medal)/ Sergily Bilosheyev (UKR – Gold Medal)/Denys Shkatula (UKR – Silver Medal)

Bridge Women Teams : England – Gold Medal

Bridge Senior Teams- Hugary Gold Medal

Draught – World Championship Rapid Nations Women: (left to right): Bronze medal : Russia/Gold medal: The Netherlands/Silver medal: Ukrainia

Draught – World Championship Rapid Nations Men: (left to right): Bronze medal : Cameroun/Gold medal: Russia/Silver medal: Netherlands

Draught – 64 Women (left to right): Zhanna Sarhaeva (Russia – Bronze Medal)/ luliia Makarenkova (Ukraina -Gold Medal)/ Stepanida Kirillina (Russia – Silver Medal)

Draught – 64 Men (left from the right): Oleg Dashkov (Russia – Bronze medal)/ Gavril Kolesvov (Russia – Gold medal)/Nikolay Germogenov (Russia -Silver medal)

Draughts – Word Championship rapid
From left to Right: Shaibakov, Ainur (Russia – Bronze medal)/ Boomstra, Roel (Netherlands – Gold Medal)/ Franck Teer General Secretary of FMJD/ Chizhov, ALexey (Russia – Bronze Medal)/ Harry Otten President of FMJD/ Ms Kychkina, Ayanika (Russia – Bronze Medal)/ Ms Hoekman, Nina (Netherlands – Gold Medal)/ Ms Motrichko, Viktoriya (Ukrainia – Bronze Medal)

GO team Gold Medal – Chinese Tapei Team N°1
GO team Gold Medal – Chinese Tapei Team N°1
Left to right: Chun Shih Min – team leader for both teams of Chinese Taipei/Kuo Nai Fu/Lai Yu Cheng/Hung Hsin Wei

GO team Silver Medal – Chinese Taipei Team N°2
Left to right: Lo Sheng Chieh/Hsu Hao Hung/Ms Lu Yu Hua/Tsai Cheng Wei

GO team Bronze Medal – Singapore
Letf to right: Mr Kwa Kim Chiang –team leader/ Kwa Jie Hui/Zhang Xiang/Poh Jun Zhe/Tan Jian Cheng

Olga Fedorovich Belarus – Gold Medal/ Nina Hoekman Netherlands – Silver Medal (right)/ Natalia Sadowska Poland- Bronze medal (left)

Olga Fedorovich Belarus – Gold Medal/ Nina Hoekman Netherlands – Silver Medal (right)/ Natalia Sadowska Poland- Bronze medal (left)

Alexey Chizhov Russia – Gold Medal/ Alexander Schwarzman Russia – Silver Medal (right)/ Roel Boomstra Netherlands – Bronze (left)

Alexey Chizhov Russia – Gold Medal/ Alexander Schwarzman Russia – Silver Medal (right)/ Roel Boomstra Netherlands – Bronze (left) p

LE MONDE news paper photos file http://www.lemonde.fr/sport/portfolio/2012/08/17/les-grands-esprits-se-rencontrent_1746903_3242.html

Go Qualification Gold: Lin Hsiao-Tung – Chinese Taipei (middle)/ Silver: Osawa Maya – Japan (right)/ Bronze: Yu Jin – Canada

Men Go Qualification- Gold:LaiYu Cheng - Chinese Taipei (middle)/ Silver Kuo Nai Fu - Chinese Taipei - (Right)/ Bronze: Lo Sheng Chieh - Chinese Taipei (left)

Men Go Qualification- Gold:LaiYu Cheng – Chinese Taipei (middle)/ Silver Kuo Nai Fu – Chinese Taipei – (Right)/ Bronze: Lo Sheng Chieh – Chinese Taipei (left)

From left to right Han Bing (China (Bronze) Chen Lichun (China Gold) Tang Dan (China Silver)

Xiang Qi - From Left to Right: Chan Chun Kit & Yu Hung Wai (Hong Kong- Bronze) –Wan Chunlin & Xie Jing (China – Gold), Nguyen Hoang Lam &Nguyen Thanh Bao (Vietnam – Silver)

Xiang Qi – From Left to Right: Chan Chun Kit & Yu Hung Wai (Hong Kong- Bronze) –Wan Chunlin & Xie Jing (China – Gold), Nguyen Hoang Lam &Nguyen Thanh Bao (Vietnam – Silver)

From left to right Xie Jing (China-Silver) Wan Chunlin (China Gold)- Zhang Qiang (China-Bronze)

[

Men's Rapid Zhang Qiang-Xie Jing(gold) Jiang Chuan

Men’s Rapid Zhang Qiang-Xie Jing(gold) Jiang Chuan

Player's oath

Opening Cremony Player’s oath

Xiang Qi the world player Pu Fangyao & Jiang Chuan

Share "Photos of the Day" via